LaPlace Elementary School

Skip to main content
Mobile Menu
Please Create A Marquee

Faculty & Staff

Kindergarten
Chapman, Elisa (Inclusion)
Cosey, Kimberly
Jones, Debra
Martin, Amanda

First Grade
Braud, Whitney (Inclusion)
Hammonds, Harolyn
Morvant, Emily
Mutin, Sandra
 
Second Grade
Arnett, Kelly
Jensen, Michelle
Mitchell, Erica (Inclusion)
Sosa, Sherri
Watkins, Lizette (Inclusion)

Third Grade
Byrd, Tracy
Chambers, Jonquil
Falls, Deborah (Inclusion)
Kelly, Jenny (Mentor)
Perrin, Mary

Fourth Grade 
Atwood, Pamela
Crowdus, Lacey (Inclusion)
Miller, Kristina
Scott, Tiffany
Williams, Janelle

Fifth Grade
Delaneuville, Angelle
Franicis, Ashtin (Inclusion)
Harding, Musette
Irving, Paris (Inclusion)
Roussell, Jamie
Shuhart, Melissa
 
Sixth Grade
Cannon, Monique
Evans, Grayling (Mentor)
Harris, Regina
Phillips, Shera
Williams, Willie

Seventh Grade
Jackson, Lyndel (Mentor)
Melton, Leroy
Miller, Edward
O'Garra, Enid
Pelt, Angie

Eighth Grade
Jackson, Lyndell (Mentor)
Miller, Edward
Norsworthy, Kay
Pelt, Angie
Porter, Saudia 
O'Garra, Enid
Sagona, Amy (Mentor)
 
PE
Reed, Dustane
Young, Matthew
 
APE
Newberry, Jean Anne
 
Computer Literacy
Poche, Kala (Mentor)
 
Enrichment
Bello, Vincent (Music)
Carver, Annadora 
Catalano, Charles (Music)
Flynn, Susan (Library K-5)
Grisoli, Daniele (French)
Hart, Laquilla (Intervention)
Keller, Lori (PE K-6)
Pittman, Darwin 
Steincamp, Rebecca (Literacy Coach)
 
Special Ed
Abadie, Heather (Speech)
Alexander, Jonae (AA III/Mentor)
Bordelon, Betsy (AA II)
Darville, Chandra (K-5 Resource/Mentor)
Donnaud, Jessica (Speech)
Ducre-Henderson, Libby (3-5 Inclusion)
Foster, Ella
Hiatt, Leon Grant (6-8 E
Jackson, Kirwin (6-8 Math)
Marshall, Kim
McGhee, Sheila (6-8 Resource)
Thibideaux, Tim (AA I)
 
Special Ed Aides
Bossier, Kendria
Davis, Kemeshia
Dinvaut, Demetria
Edler, Tina
Frederiksen, Deborah
LeBeouf, Margie
Patterson, Linda
Price, Brigitte
Vinet, Amanda
Washington, Kateri
Wise, Yvette

Instr. Aides: 
Duplessis, Donna
PAC Room/PBIS

Gros, Connie
PAC Room/Title I
 
Dabney, Dameion
ISSP Room 
 
School Secretaries
Cooper, Bethany
Fobb, Peggy
Mitchell, Latoya

Head Custodian
Bowser, Takeisha
 
Custodians
Hampton, Conella
Gray, Latasha
Johnson, Laticsha
McGuffy, Leonard

Lunch Manager
Gray, Denise
 
Lunch Technicians
Carter, Ronette
Gomez, Rena
Forsythe, Connie
Johnson, Denise
Smith, Rebecca
Stemley, Eurika
Wilson, Demetria